Novinky ze světa práva

Povinné testování zaměstnanců

Na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví jsou od dnešního dne všichni zaměstnavatelé s minimálním počtem 250 zaměstnanců povinni své zaměstnance testovat na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2. Od pátku 5. března se k nim pak musejí přidat i zaměstnavatelé, kteří mají více jak 50 zaměstnanců.

Změny v povinnosti nošení ochranných prostředků

Od pondělí 1. března 2021 platí nová pravidla týkající se vnitřních i venkovních míst, na kterých bude vyžadována ochrana dýchacích cest. Kde a jakým způsobem se chránit si přečtěte v našem článku.

Kompenzační bonus pro rok 2021

Senát včera schválil návrh zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021 („Bonus“) a norma tak čeká jen na podpis prezidenta. Jaké zásadní změny Bonus oproti dosavadnímu kompenzačnímu bonusu přináší?

Nový systém státních podpor

Vláda na svém pondělním jednání schválila návrh nového zákona o kompenzačním bonusu, který zavádí zcela odlišnou koncepci od doposud poskytované formy podpory. Návrh by měl být v následujících dnech projednán Sněmovnou.

Evidence skutečných majitelů a nové sankce

1. června letošního roku nabyde účinnosti nový zákon o evidenci skutečných majitelů („Zákon o evidenci“), který reaguje na požadavky evropské směrnice proti praní špinavých peněz (tzv. 5. Anti Money Laundering směrnice). Nová právní úprava mj. umožňuje sankcionovat zanedbávání povinnosti korporace zapsat své skutečné majitele do evidence.

Kontroly v ubytovacích zařízeních a možné sankce

Minulý víkend vláda zpřísnila svým opatřením omezení pohybu. Nově mohou ubytování v ubytovacích zařízeních využívat jen lidé na služební cestě, kterou musí doložit potvrzením zaměstnavatele nebo objednávkou zákazníka. Možné jsou cesty do vlastních rekreačních objektů, ale pouze v případě, že se jedná o členy jedné domácnosti.

Rozšíření okruhu žadatelů o COVID nájemné III

V pátek 15. 1. 2021 zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu 3. výzvu upravující podmínky pro čerpání nároku na podporu z programu COVID – Nájemné, která bude žadatelům poskytnuta za 4. čtvrtletí roku 2020. Oproti předchozím výzvám přináší tato výzva několik novinek.

Rekordní pokuta za rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení

Na konci měsíce září loňského roku informoval Úřad pro ochranu osobních údajů („Úřad“) o případu, v němž vyměřil dosud nejvyšší sankci ve výši 6.000.000,- Kč za rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení. Případ přináší náhled Úřadu na aktivitu, která představuje běžnou praxí mnoha společností.

Rozšíření spolupráce s Aliancí Grimaldi

Advokátní kancelář Urban & Hejduk navázala další formu spolupráce s mezinárodní aliancí Grimaldi. Od počátku měsíce října byla do bruselské pobočky Grimaldi Alliance vyslána koncipientka advokátní kanceláře Urban & Hejduk, Andrea Drozdíková, aby společně s dalšímu členy tamějšího týmu Grimaldi Alliance spolupracovala na projektech pro Evropskou komisi.