Novinky ze světa práva

Elektronická komunikace a jednání v pracovních vztazích

Široká odborná veřejnost se již delší dobu shoduje na tom, že by bylo vhodné (a z hlediska praxe i žádoucí) nastavit možnost doručování pracovněprávních dokumentů tak, aby bylo možné co nejvíce dokumentů doručovat elektronicky uživatelsky snesitelným způsobem.

Podmínky nového dotačního programu COVID - 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejnilo očekávanou výzvu k novému dotačnímu programu COVID 2021 („program COVID 2021“), která stanovuje podmínky k podávání žádostí o podporu v rámci tohoto programu. Žádost bude možné podávat od 12. 4. 2021 do 31. 5. 2021.

Portál pro podávání žádostí o příspěvky za covid testy spuštěn

Od 1. dubna 2021 mohou podnikatelé a OSVČ podávat žádosti o uhrazení příspěvku na samoodběrové covid testy, které zakoupili v souvislosti s povinným testováním, prostřednictvím portálu https://www.samotesty-covid.cz/.

Prohlášení advokátní kanceláře Urban & Hejduk v zastoupení SK Slavia Praha k běžícímu vyšetřování UEFA

Dnešního dne vyšetřující inspektor UEFA vyslechl hráče Ondřeje Kúdelu k incidentům, které se odehrály během a po zápasu SK Slavia Praha a Rangers FC při osmifinále UEFA Evropské ligy dne 18. března 2021. Klub i hráč nyní budou čekat na závěry inspektora a na případný další postup orgánů UEFA.

Další rozšíření povinnosti testování zaměstnanců

S účinností od 24. března 2021 se opět mění mimořádné opatření MZČR týkající se povinnosti zaměstnavatelů testovat své zaměstnance. Poté, co byl okruh povinných zaměstnavatelů rozšířen o firmy zaměstnávající alespoň 10 zaměstnanců, budou nyní povinni testovat i ti podnikatelé, kteří zaměstnávají alespoň jednoho zaměstnance.

Ochrana osobních údajů při testování zaměstnanců

V souvislosti s testováním zaměstnanců zpracovávají zaměstnavatelé osobní údaje včetně údajů týkajících se zdravotního stavu. Jaké povinnosti jsou s tím spojené? Jaké záznamy musí zaměstnavatelé uchovávat a po jakou dobu?

Rozšíření povinného testování zaměstnanců na malé firmy

Vláda odsouhlasila změnu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se rozšiřuje povinné testování zaměstnanců i na malé firmy s minimálním počtem 10 zaměstnanců.

Příspěvek pro osoby v karanténě a izolaci

4. března 2021 schválil Senát návrh zákona, kterým se zavádí mimořádný příspěvek 370,- Kč denně při nařízené karanténě či izolaci („Příspěvek“), a to zpětně od 1. 3. 2021.

Urban & Hejduk sponzoruje ICC Prague Arbitration Day 2021

Advokátní kancelář Urban & Hejduk sponzoruje jedinečnou českou arbitrážní konferenci ICC Prague Arbitration Day 2021, kterou spolupořádá ICC Česká republika, jejímž jsme členem, a Mezinárodní rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory (ICC International Court of Arbitration).